A Valfonta, la fabricació de vàlvules reductores de pressió és una especialitat en la qual comptem amb anys d’experiència acumulada, la qual cosa ens permet garantir la qualitat superior dels nostres productes. Estem compromesos amb oferir solucions a mida que s’ajustin a les necessitats de cada client, treballant amb una àmplia gamma de fluids, incloent-hi vapor, líquids i gasos.

Passos per dissenyar una vàlvula de pressió

Abans de res, cal tenir en compte els següents aspectes quan arribi el moment de triar el disseny d’una vàlvula de pressió:

Válvula reductora de presión

L’elecció del material del cos de la vàlvula és fonamental i ha d’estar basada en la naturalesa del fluid, la resistència a la corrosió i la durabilitat requerida.

És essencial determinar els rangs normals d’operació, així com els límits màxims de pressió i temperatura que la vàlvula pot suportar sense comprometre la seva integritat o funcionament.

El tamany de la vàlvula i la seva capacitat de flux han de ser adequats per al sistema en el qual s’instal·larà, assegurant que pugui gestionar eficientment el volum de fluid previst.

La vàlvula ha de ser capaç d’operar de manera eficient dins dels límits de temperatura del procés per al qual va ser dissenyada.

És important tenir en compte la taxa de fuga permesa per assegurar-se que la vàlvula compleix amb els estàndards de seguretat i eficiència.

Comprendre en quines circumstàncies la vàlvula perd pressió i determinar el moment exacte en què cal tancar-la per mantenir l’eficiència del sistema.

Tenir una comprensió profunda del sistema de canonades en què s’integrarà la vàlvula és crucial per assegurar una compatibilitat i un rendiment òptims.

El disseny ha d’equilibrar la durabilitat a llarg termini amb un cost acceptable, buscant sempre el millor retorn de la inversió per al client.

 

Válvula reductora de presión vapor

Conceptes a tenir en compte a l’hora de dissenyar una vàlvula de pressió

Per dissenyar de manera adequada una vàlvula de pressió és important determinar quina serà la finalitat de la vàlvula en qüestió. Per fer això, resulta essencial conèixer tots els tipus de vàlvules existents:

  • Vàlvula de comporta: s’empren per tallar o obrir el pas d’un fluid, normalment líquid. El seu disseny bidireccional permet ser instal·lades en qualsevol sentit. És essencial que aquestes vàlvules es trobin totalment obertes o tancades, ja que una fallida de la porta pot arribar a destruir la vàlvula. Al seu torn, es classifiquen en tres tipus, segons la falda o l’espill que requereixen: sòlida, flexible i resilent.

  • Vàlvula de bola: aquestes vàlvules també són bidireccionals i s’utilitzen en indústries amb diàmetres més petits. Les vàlvules porten un doble anell, que es col·loquen un a cada extrem de la bola atorgant major seguretat. Al seu torn, es classifiquen en bola flotant i en bola guiada (Trunnion), segons les aplicacions requerides.

  • Vàlvules de papallona: són les més emprades a causa de la seva versatilitat i funcionen com una vàlvula d’apagat i encès. Es classifiquen segons la convergència dels centres de les seves principals parts en disc, cos, vareta i seient.

  • Vàlvula de globus: el seu disseny unidireccional permet principalment regular la pressió. A més, aquestes vàlvules es classifiquen segons la seva forma d’activació en manuals, automatitzades i autorregulables.

Normativa europea per dissenyar vàlvules de pressió

Per començar, cal destacar que la normativa existent a Amèrica (ANSI) no és la mateixa que tenim a Europa (EN). En conseqüència, li mostrarem tot el referent a la normativa europea.

El 7 de maig de 1997, sota el Reial Decret 769/1999, es publica al BOE la Directiva d’Equips a pressió, 97/23/CE. Aquesta estableix els requisits mínims que han de tenir tots els equips sotmesos a una pressió màxima permesa PS superior a 0,5 barg en quant al seu disseny, fabricació i avaluació de la conformitat.

D’altra banda, resulta essencial saber quin tipus d’element passarà pel interior de la vàlvula (vapor, líquid o gas). I a més, cal destacar al seu torn que aquests components s’han classificat en dos tipus de fluid totalment diferenciats. El grup 1 correspon als fluids perillosos com són els explosius, tòxics o comburentes. I en el grup 2, es troben la resta de fluids no tan perjudicials.

Per a qualsevol dubte o aclariment, poseu-vos en contacte amb el nostre departament comercial.

Cómo diseñar una válvula de presión

Si es troba amb dubtes o necessita aclariments addicionals, el nostre equip del departament comercial està sempre disponible per oferir-li l’assistència que requereixi.

En l’àmbit de l’enginyeria i la fabricació industrial, la comprensió precisa dels termes tècnics i les especificacions és crucial. Som conscients que, donada la complexitat i l’ús d’un vocabulari especialitzat en el nostre sector, pot ser un repte entendre exactament el que es necessita i el que s’està adquirint.

A Valfonta, no només ens esforcem per produir vàlvules de la més alta qualitat, sinó que també ens dediquem a oferir una assessoria completa i personalitzada als nostres clients.

Si necessita ajuda per dissenyar una vàlvula de pressió que s’adapti perfectament a les seves necessitats, només ha d’omplir el nostre formulari. Un cop rebuda la seva sol·licitud, ens posarem en contacte amb vostè al més aviat possible per oferir-li una guia detallada i personalitzada, assegurant-nos que entengui cada aspecte del producte que està seleccionant.

A més, si prefereix una comunicació més directa, pot posar-se en contacte amb nosaltres trucant al 933 720 888. El nostre equip d’experts està sempre disposat a ajudar-lo, respondre a les seves preguntes i guiar-lo a través del procés de selecció i disseny de la seva vàlvula de pressió. També pot enviar-nos un correu electrònic a valfonta@valfonta.com, on respondrem a les seves consultes amb la mateixa atenció i eficiència.

A Valfonta, ens comprometem a oferir un servei d’atenció al client excepcional, assegurant-nos que cada interacció sigui informativa, eficaç i satisfactòria. Estem aquí per ajudar-lo i estem encantats de resoldre tots els seus dubtes i consultes!

Necessita una vàlvula de pressió feta a mida?

Prem el botó i posem-nos a treballar com més aviat millor!